Regenerativní zemědělství: cesta k odolné krajině i zdravé půdě | Ampi – Asociace místních potravinových iniciativ, o.p.s.

Regenerativní zemědělství: cesta k odolné krajině i zdravé půdě

Zdravá půda, krajina odolná vůči extrémům i farmář, který má prostor nejen hospodařit, ale i rozvíjet své místo v krajině. To vše může přinášet regenerativní zemědělství – přístup, který se i v českém prostředí stává čím dál častěji tématem diskusí i praxe. Článek z portálu Agromanuál shrnuje základní principy a cíle tohoto směru – a my v AMPI doporučujeme jeho přečtení všem, kdo přemýšlí o hlubší změně přístupu k půdě, krajině i potravinám.

1. Zemědělství jako nástroj obnovy, ne jen produkce

Regenerativní přístup neklade důraz jen na výnosy nebo plnění dotačních tabulek. Naopak – staví zemědělství do role, kdy může aktivně opravovat škody na půdě a krajině, které vznikly předchozí intenzivní praxí. Půda už není jen nositel výnosu, ale živý ekosystém, který může zadržovat vodu, vázat uhlík a podporovat biodiverzitu.

2. Klíčem je zdravá půda – a důvěra ve selský rozum

Z článku jasně vyplývá, že půdní zdraví je základem všeho – ať už jde o výnosy, odolnost vůči suchu nebo kvalitu potravin. Nejde však jen o aplikaci technologií, ale také o návrat k selskému pozorování, práci s pokorou a pochopením krajiny. Půda, která je bohatá na organickou hmotu a mikroorganismy, dává zcela jiný základ pro dlouhodobou stabilitu.

3. Bez spolupráce a učení to nepůjde

Autoři také upozorňují na důležitou věc: regenerativní změna je víc než soubor technik. Jde o změnu mindsetu, která vyžaduje sdílení, důvěru, odvahu dělat věci jinak.

V AMPI a ve Farmářské škole se dlouhodobě snažíme vytvářet bezpečný prostor pro sdílení zkušeností, učení mezi farmáři, pilotování inovací i hledání toho, co opravdu v české krajině funguje.

Celý článek najdete zde: „Regenerativní zemědělství: hlavní cíle, předpoklady a zásady“