Mrkev v zimě vol. 2 | Ampi – Asociace místních potravinových iniciativ, o.p.s.

Mrkev v zimě vol. 2

Akce již proběhla
  • Kalendář17.2.2023
  • MístoKampus Hybernská – HYB4, Hybernská 1, Praha 1.
  • Čas10 - 22 h

Jaké bude vaše jídlo v roce 2023? Přijďte na setkání lidí, kteří chtějí zdravé jídlo a zdravou krajinu. Potkejte se s těmi, kteří u nás rozvíjí komunitou podporované zemědělství (KPZ) a další systémy, v nichž se s důvěrou a vzájemným respektem propojují spotřebitelé přímo s místními zemědělci.

Přijďte (se) inspirovat, sdílet zkušenosti, ptát se a hledat cesty vzájemné spolupráce mezi zemědělci, spotřebiteli, potravinovými iniciativami a organizacemi, které se zabývají souvislostmi mezi jídlem, zemědělstvím, člověkem a krajinou. Přihlásit se můžete prostřednictvím ONLINE FORMULÁŘE – tudy.

Kdy a kde

17. února od 10 do 22 hodin v kulturním centru Kampus Hybernská – HYB4, Hybernská 1, Praha 1.

Plakát ke stažení v PDF a JPG.

Událost na FB.

Program

Těšit se můžete na příklady z praxe, sdílení příběhů i propojování s ostatními účastníky. Celým dnem se budou prolínat základní témata jako KPZ a další potravinové komunity, městské zemědělství, hledání synergií ve spolupráci, místní komunity očima vědců, promítání filmů… A důležité budou i vaše vlastní příběhy, které na festival přinesete.

10:30 – 11:00 Úvod

11:00 – 12:00 Komunity očima průzkumníků

Komunitou podporované zemědělství a další potravinové systémy založené na přímém vztahu mezi zemědělci a spotřebiteli se u nás rozvíjí od roku 2009. Jakým vývojem KPZ hnutí prochází? Kdo jsou lidé, kteří se do KPZ zapojuj a proč to dělají? Jak se mění spotřebitelské chování? Odpovědi na podobné otázky jsou zajímavé nejen pro tvůrce samotných komunit, ale zajímají i vědce. Barbora Duží (Ústav geoniky AV ČR) a Zdeňka Smutná (Univerzita Jana Evangelisty Purkyně) představí zajímavosti ze svých průzkumů. Budou  mluvit i o tom, co jsou to tzv. focus group a k čemu mohou být výsledky průzkumů užitečné. Michal Bajgart, Eliška Vozníková (Hnutí Duha) a Katarína Šlepkovská (Impact Hub) představí, co zjistili o místních zemědělcích a komunitách na Tišnovsku v projektu Živý region neboli jak vznikají bio regiony. Představíme vám také záměr celosvětového průzkumu KPZ, který chystá mezinárodní síť URGENCI a zapojí se do něj i Česká republika.  

 12:00 – 12:30 Networking a doprovodný program

Permakultura CS: Semínková a permakulturní poradna

Barbora Duží a Zdeňka Smutná: Sběr podnětů od zemědělců a tvůrců komunit

12:30 – 13:30 Oběd

13:30 – 14:00 Networking a doprovodný program

Semínkovna.cz: K čemu slouží semínkové knihovny neboli Semínkovny

Kokoza: Jak kompostovat ve městě

Ekozahrada Raková: Jak skloubit sociální podnik a KPZ

14:00 – 15:00 Městské zemědělství a spolupráce s místními aktéry

Zemědělství nepatří jen do venkovského prostoru, ale rozvíjí se i ve městě. Počínaje zahrádkářskými koloniemi, přes komunitní zahrady, ale i skutečné produkční farmy, které živí stovky jedlíků. Získat od nich můžete nejen zeleninu či ovoce, ale třeba si adoptovat slepici a mít čerstvá vajíčka. I s podporou Magistrátu hlavního města Prahy vzniklo v posledních letech několik komunitních farem a iniciativ, které propagují “jedlé město”. Jak se daří městským zemědělcům? Jak se jim spolupracuje s místními aktéry a veřejnou správou a samosprávou? Své aktivity a zkušenosti představí Vendula Donátová (Kultivárium a Metrofarm), Lucie Gallagherová (Prokopská farma), Ondřej Rynda (Komunitní zahrada Kuchyňka a FarmaJednorožec), Kateřina Kubánková (Na Ovoce). S Lucií Sovovou se podíváme i za hranice, jak to vypadá například v Nizozemí – “Když se město krmí samo”.

15:00 – 15:30 Networking a doprovodný program

Vzdělávací Centrum Konipas: Učit se živému zemědělství

Farma Jednorožec: Vize produkční KPZ a tréninkové farmy

15:30 – 16:30 Pěstujeme jídlo a komunitu

Zájem menších farem o přímou spolupráci s odběrateli roste. V systému komunitou podporovaného zemědělství jsou jich u nás zapojeny asi tři desítky. Co to znamená uplatňovat v praxi principy vzájemné důvěry a podpory? Jakým výzvám zemědělci čelí a jaké příležitosti jim KPZ přináší? Své pestré zkušenosti budou sdílet začínající i zkušení KPZ zemědělci, pěstitelé zeleniny, chovatelka koz a tvůrkyně řemeslných sýrů i zakladatelka sociálního podniku. Těšit se můžete na Janu a Martina Rosenbaumovi (Rodinná farma Lukava a Centrum Konipas), Simonu Hrochovou (Rodinná farma Částkov), Janu Frundl (Farma Henrieta), Alenu Lehmannovou (Ekozahrada Raková), Jakuba Peška a Terezu Chroňákovou (Rodinné hospodářství Svobodné hory), ale i další přítomné zemědělce, kteří budou chtít sdílet své příběhy.

 16:30 – 17:00 Networking a doprovodný program

Farmářská škola: Staň se ekologickým farmářem

Ivana Mertová: představení knihy Vztahy bez hierarchie   

17:00 – 18:30 Když se spotřebitelé promění ve spolutvůrce systému

Potravinové komunity, to nejsou zdaleka jen KPZky. V posledních letech přibývají i spolkové a družstevní obchody, ale i další iniciativy, které přináší do systému pestrost. Všechny tyto iniciativy sdílí principy přímé spolupráce mezi zemědělci a odběrateli, posilování vzájemné důvěry a otevřené spolupráce, férový přístup k lidem i planetě. Svůj způsob fungování ovšem přizpůsobují místním podmínkám tak, aby to vyhovovalo všem zúčastněným. Jak se jim to daří? Přijďte si poslechnout příběhy komunit, které vznikaly v divokých KPZ začátcích, ale i novou nastoupivší generaci. Sdílet zkušenosti bude Tereza Kulhánková (Spolek Hojnost, Tišnovská Spižírna), Tereza Hažmuková (Benešovská KPZ), Petr Leská (Spolkový obchod Obživa) a vy všichni, kteří se budete chtít přidat. 

Navíc uvidíte v premiéře krátké video “CSA as Life Coach”, které natočili Ondřej Sovík a Martin Matěj na KPZ farmách a v komunitách u nás i v zahraničí. 

18:30 – 19:00 Závěr

20:00 – 22:00 Neformální večer

Program ke stažení v JPG.

Vstupné

Účast na festivalu otevíráme všem zájemcům. Ani peníze by neměly být překážkou. Proto nabízíme účastníkům možnost zvolit si výši vstupného podle své aktuální životní situace a vnímání.

  • STANDARDNÍ 300,- Kč ->>> Částka, díky níž se společně s námi a donory podílíte na vyrovnaném rozpočtu festivalu.
  • PODPŮRNÉ 450,- Kč ->>> Částka, díky níž se můžete o náklady na festival podělit i s těmi, kterým momentální finanční situace nepřeje.
  • DÍLČÍ 150,- Kč ->>> Částka, díky níž přispíváte solidárně dle svých možností.
  • PRO DÁRCE KPZkoALICE ->>> Pokud patříte mezi dárce KPZkoALICE, můžete využít nabídky účastnit se festivalu bezplatně.
  • ZDARMA ->>>  V případě, že by výše vstupného byla jedinou překážkou k účasti na akci.

Vstupné zahrnuje také základní občerstvení a pití, abychom spolu mohli všichni strávit ideálně celý den v Kampusu HYB4. A kdo bude mít potřebu si dopřát něco extra (např. alkoholické nápoje, větší nabídku jídla), může si zajít třeba do nedaleké kavárny Hlína.

Přihlášení

Přihlásit se můžete do 12. 2. 2023 nebo do naplnění kapacity prostřednictvím ONLINE FORMULÁŘE – tudy.

Po zpracování Vaší přihlášky Vám emailem zašleme výzvu k platbě, kterou prosím uhraďte dle instrukcí v ní uvedených.

 

Kontakt

Jana Kožnarová / jana@asociaceampi.cz, 606 021 521

Grafika: Tereza Chroňáková, Hospodářství Svobodné Hory