Promlouvat ke slunci aneb oslava slunovratu na farmě Jednorožec | Ampi – Asociace místních potravinových iniciativ, o.p.s.

Promlouvat ke slunci aneb oslava slunovratu na farmě Jednorožec

Akce již proběhla
 • Kalendář22.6.2024 - 22.6.2024
 • MístoFarma Jednorožec, 252 26 Roblín
 • Čas11:00 - 23:00

Promlouvat ke slunci je exkurze a oslava uprostřed léta, kterou pořádá bienále Ve věci umění společně s umělkyní Kateřinou Konvalinovou na farmě Jednorožec nedaleko Prahy, kde umělkyně pracuje a věnuje se komunitou podporovanému zemědělství. Celodenní program pro všechny věkové kategorie propojuje umění a farmaření. Nebudou chybět workshopy pod vedením umělectva, práce na farmě, performance, kolektivní zpívání u ohně, kontinuální kino ve stodole a mnoho dalšího.

Abychom se zblízka seznámili se zaměřením bienále na změnu venkova, opustíme město a podíváme se, jak se mění venkov v okolí Prahy a jak nedávné iniciativy, jako je farma Jednorožec, navrhují ekologičtější a udržitelnější přístupy k zemědělství a životu na venkově. Náš den na farmě bude setkáním umění a zemědělství, uměleckých postupů a práce na farmě.

Co vás na Jednorožci čeká?

Den zahájíme prohlídkou farmy s průvodcem, po níž bude následovat Unbreeding Memory, imerzivní performance Kateřiny Konvalinové a Lucie Rosenfeldové, které nás pozvou ke zkoumání vztahů mezi lidmi a zvířaty z pohledu ovcí. Judita Levitnerová navrhne plstěnou intervenci typu „udělej si sám“, při níž využije vlnu z farmy, a zaměří se na pomalou transformaci materialit prostřednictvím praktik, jako je plstění. Členové farmy Jednorožec povedou pracovní brigády, při nichž si každý bude moci ušpinit ruce při pletí, sklizni a péči o zvířata na farmě.

Po společně připraveném obědě povedou Bronislava Orlická a Tadeáš Polák plenérové dílny malby a kresby pro dospělé i děti. S Tadeášem si můžete vymyslet neznámé druhy zvířat, Bronislava se zaměří na portréty zvířat. Sbor Družstva život (Denisa Langrová, Ruta Putramentaite, Jonáš Richter) nabídne dvouhodinový písničkářský workshop, ve kterém budou kolektivně vznikat písně o farmách a světech budoucnosti. Hudební dovednosti nejsou potřeba, ale klidně si přineste vlastní nástroj, pokud nějaký máte! Odpolední program zakončí rozhovor o umění a zemědělství, který iniciuje Kateřina Konvalinová a k němuž se připojí pozvané umělectvo, spolupracovnictvo, zemědělectvo a publikum.

Oslava léta se neobejde bez ohně  večer povede Sbor Družstva život společný zpěv u ohně a podělí se o písně, které vznikly během workshopu.

Po celý den je otevřeno stodolní kino, kde na návštěvníky čeká průběžné promítání videoděl sestavených Artyčok.tv a Matter of Art.

Letní slunovrat je časem oslav s dlouhou historií v lidové tradici a venkovské kultuře, od zapalování ohňů, tance, zpěvu a skákání přes oheň až po sběr bylin, květin a zdobení lidí, zvířat a domů. Věří se také, že v těchto dnech „hraje slunce“ a mohou se dít další zázraky přírody. Podívejme se, co se děje.

PROGRAM

 • 9:00 Odjezd z Prahy* (Místo setkání: Smíchovské nádraží, kavárna Costa Coffee). Společně pojedeme vlakem v 9:15 s přestupem na autobus do Třebotova, odkud půjdeme společně pěšky na farmu.
 • 11:0013:00 Prohlídka farmy, performance Kateřiny Konvalinové a Lucie Rosenfeldové, procítěná intervence Judity Levitnerové, brigády na farmě
 • 13:0014:00 Společně připravený oběd
 • 14:0016:30 Bronislava Orlická  malířský plenér
 • 14:0016:30 Tadeáš Polák  Kreslířský workshop pro děti: Neznámé druhy zvířat
 • 15:0017:00 Písničkářský workshop  Sbor Družstva život (Denisa Langrová, Ruta Putramentaite, Jonáš Richter)
 • 17:0018:30 Beseda: Umění a zemědělství
 • 19:0020:00 Večeře u ohně
 • 20:0021:00 Společné zpívání a koncert se Sborem Družstva život
 • 21:0022:00 Vyprávění u ohně

22:55 Poslední autobus do Prahy / možnost přespání na farmě
+ průběžný celodenní program Stodolního kina – promítání videoděl, které vybrali Artyčok.tv a Matter of Art.

Individuální doprava s dřívějším / pozdějším časem příjezdu na farmu je možná!

PŘÍSTUPNOST A PRAKTICKÉ INFORMACE

Prosíme abyste si rezervovali svoje místo na události a pomohli nám ji tak připravit více udržitelně. Účast bez rezervace je možná.

Jídlo a nápoje jsou nabízeny za dobrovolné příspěvky.

Farmářský obchod bude otevřen!

Prosíme, vezměte si s sebou piknikové deky na sezení, stín bude zajišťovat šapitó speciálně postavené pro tuto akci, ale nezapomeňte si prosím vzít opalovací krém a pokrývku hlavy pro případ mimořádně slunečného dne.

Alergiky prosíme, aby si s sebou vzali léky.

Prosíme, NEKRMTE zvířata bez svolení.

Parkování je možné, ale pokud můžete, využijte prosím veřejnou dopravu!

UPOZORNĚNÍ PRO CESTY AUTEM: Použijte prosím trasu ze směru od Třebotova. Prosíme, NEPROJÍŽDĚJTE obcí Roblín, abyste nerušili obyvatele obce.

Pokud chcete na farmě přespat, vezměte si s sebou spacák a karimatku.

Psi jsou vítáni, ale upozorňujeme, že na farmě jsou různá zvířata, proto mějte psy na vodítku.