Exkurze – zahrada Kuchyňka | Ampi – Asociace místních potravinových iniciativ, o.p.s.

Exkurze – zahrada Kuchyňka

  • Délka programu Délka programu: 1,5 - 2,25 hod 
  • Cílová skupina Cílová skupina: MŠ, ZŠ, SŠ, veřejnost
  • Místo realizace Místo realizace: Exteriér
  • Doba realizace Doba realizace: Jaro, Léto, Podzim, V terénu
  • Cena Cena: 80-120 Kč / žák

Exkurze – zahrada Kuchyňka

ÚVODNÍ EXKURZE Seznámíme vás s historií zahrady, způsobu organizace komunitní práce i smělých vizích do budoucna. Ukážeme vám nejen zeleninové záhony, kompost, výběh s ovcemi, včelí úly a ovocné stromy, ale i vinný altán s famózním výhledem na Prahu, stopy po minulých obyvatelích i sukcesi v neobhospodařované části zahrady. V praktické části exkurze vás zapojíme do běžných činností (výsev a sázení, mulčování, hnojení, sklizeň apod.) i ochutnávek a zpracování darů zahrady.

ZELINÁŔSKÁ ZAHRADA  V programu se dozvíte o propojení půdy, vody a rostlin v naší zahradě. Ukážeme si k čemu slouží rýčová metoda, kompost a mulč, kde všude na zahradě najdeme vodu a co s ní dělat, jaké rostliny pomáhají půdě dodávat živiny a jaké živiny naopak potřebují, aby rostly. Objevíme žížaly a další organismy, které zahradníkovi s jeho prací pomáhají. Prozkoumáme, život rostlin a zkusíme si péči o některé z nich (podle sezóny). Odměnou nám bude ochutnávka darů zahrady.

VČELY A DALŠÍ OPYLOVAČI   Návštěva u včel na komunitní zahradě Kuchyńka. Prohlédneme si včelí úly jedno včelstvo, včelařské pomůcky, seznámíme se i s včelími produkty včetně medu. Vydáme se po zahradě perspektivou včel a dalších opylovačů. V praktické části programu dle možnosí a sezony si vyzkoušíme včealařské činnosti – příprava rámků, tavení a čištění vosku, vytáčení medu, značení matek či krmení oddělků.

Popis místa

Zahrada Kuchyňka funguje na trojském svahu na pozemku, který nabízí zcela unikátní mikroklima i flóru. Pozemek má rozlohu téměř jednoho hektaru a nachází se v klidném prostředí nedaleko královských vinic nad řekou Vltavou. Kuchyňka je založena jako komunitní prostor, který vychází z principů komunitou podporovaného a ekologického zemědělství a  kromě vlastní produkce ovoce, zeleniny, bylinek a včelích produktů zajišťuje svým členům i další potraviny od místních zemědělců z okolí, a také prostor pro příjemně strávený společný čas, zábavu i vzdělání nejen pro členy, ale i pro širší veřejnost. Provozovatel: Kuchyňka, z.s.

Vybavení pro účastníky a zázemí

Oblečení do terénu, pevná obuv, za vlhkého a mokrého počasí pláštěnka a holínky,za teplého počasí pokrývka hlavy. Stůl a lavice na posezení, pitná voda, kompostovací toaleta, chatka v případě deště.

Doprava a sraz a místě

Busem z metra C Holešovice na zast. Pelc Tyrolka (bus 112) nebo Kuchyňka (bus 201 i z metra C Střížkov). Sraz dle dohody na zastávce autobusu nebo přímo u jednoho z vchodů do zahrady.

 

Doleva Zpět na přehled